Blockchain i kriptovalute
Blockchain je možda najpoznatiji kao tehnologija koja podupire Bitcoin i druge kriptovalute. Treba napomenuti da blockchain tehnologija ima široko rasprostranjene aplikacije koje se protežu daleko dalje od kripto valuta. Međutim, pojava Bitcoina i drugih kripto valuta pomogla je da blockchain tehnologija dobije širu izloženost.
Svi ovi različiti izrazi mogu donekle zbuniti, pa ćemo ga razbiti. Kriptovalute su vrsta sredstva razmjene ili sredstva plaćanja. Kao takve, kripto valute su slične „fiat valutama“ – valutama centralnih banaka, poput američkog dolara.
Međutim, za razliku od fiat valuta koje se prvenstveno smatraju mjenicama ili kovanicama, kripto valuta je digitalna ili virtualna valuta. Štoviše, opća ideja u vezi s kriptovalutama je da one trebaju biti imune na manipulacije od strane institucija poput centralnih banaka.
Kao takva, ne postoji centralna institucija zadužena za ispis i distribuciju kripto valuta. Umjesto toga, kriptovalute koriste tehnike šifriranja za kontrolu njihovog stvaranja – tj. „Kripto rudarenje“ i za provjeru transfera sredstava.
Šta je blockchain?
Kriptovalute se oslanjaju na blockchain tehnologiju kako bi provjerile ove transfere sredstava i njihovo stvaranje. Što je onda blockchain? Blockchain podupire svaku istinsku kriptovalutu i oblik je decentralizirane knjige.
Kao takva, ova knjiga može pratiti sve transakcije koje se događaju na blockchainu ili kroz upotrebu blockchaina. Blok lanac povezuje sve veći broj blokova s kriptografijom, a ti blokovi sadrže zapise. Svaki blok nosi kriptografsko „hash“ prethodnog bloka, što dokazuje da lanac blokova ostaje neprekinut.
Štaviše, ovo omogućava sudionicima da potvrde transakcije bez potrebe da se oslanjaju na centralni organ, kao što je banka. To omogućava dramatično povećanje transparentnosti za korisnike dotične kriptovalute. To takođe značajno olakšava transfer sredstava preko granica ili velike udaljenosti.
Postoje dvije glavne vrste blockchains-a. Prvi od njih su „javni blockchains“, a to su blockchains koji su nam najpoznatiji. Drugi su „privatni blok lanci“, poznati i kao „dozvoljeni blok lanci“, i oni nisu otvoreni za sve.
Štoviše, pohranjivanje podataka na blokchain knjizi je trajno, što znači da je nemoguće naknadno promijeniti podatke o transakciji. Nadalje, činjenica da je mreža „decentralizovana“, tj. Da se ne oslanja na jednog aktera, čini je otpornijom.
Blockchain i Bitcoin
To nas onda vodi do Bitcoina. Bitcoin je najpopularnija kripto valuta ili vrsta digitalne valute koja koristi blockchain. Svatko tko pazi na vijesti znat će da je Bitcoin u bijesu nakon njegovih astronomskih porasta cijena krajem 20.000 dolara.
Da rezimiramo, u 2017. godini cijena Bitcoina eksplodirala je s otprilike 900 američkih dolara početkom godine na 20.000 američkih dolara u decembru. Ovaj nevjerovatni porast vrijednosti Bitcoina proširio se i na ostatak tržišta kriptovaluta, koje je zabilježilo velike ukupne dobitke.
Ipak, ovaj rast cijena ujedno je bio i uspon blockchain tehnologije. Nakon vrlo javnog kripto skupa 2017. godine, kompanije su počele primjećivati osnovnu tehnologiju koja je revolucionirala međunarodna plaćanja.
Kao takve, brojne kompanije sada žele integrirati blockchain tehnologiju u svoje poslovanje. Uz to, važno je imati na umu da su blockchain i Bitcoin odvojeni. Međutim, obojica dijele istog misterioznog osnivača: Satoshi Nakamoto.
Satoshi Nakamoto
Ideju blok-lanca ili „kriptografski osiguranog lanca blokova“, istraživači su opisali početkom devedesetih. Međutim, prvi poznati blockchain koji je zapravo izgrađen nastao je 2008. godine.
Nadalje, ovaj originalni blok lanac bio je zamisao „Satoshi Nakamota“ – koji je bio osoba, grupa ili organizacija. Dodajući misterij oko blockchaina i pokretanje Bitcoina, niko ne zna pravi identitet Satoshi Nakamota.
Nakamoto je započeo svoj rad na kodu koji podupire Bitcoin već 2007. Međutim, Nakamotu je trebalo do 2009. da iskopa „genezni blok Bitcoina“, ili Bitcoinov blok broj 0. Posebno, Nakamotov identitet ostaje nepoznat do danas – i Nakamotov Bitcoin bogatstvo od skoro 9 milijardi dolara ostaje neiskorišteno.
Četvrta industrijska revolucija
Iako su Bitcoin i kriptovalute same po sebi zanimljive, međutim, blockchain tehnologija je još jedna igra. Zapravo, blockchain tehnologija može učiniti ono što je učinila s platnom industrijom putem kripto valuta gotovo svakoj industriji.
To je zato što su temeljne prednosti blockchain tehnologije neosporne i jednako vrijedne u logistici koliko i za plaćanja. Promatrači već sugeriraju da bi blockchain tehnologija mogla igrati presudnu ulogu u provođenju „četvrte industrijske revolucije“.
Dakle, koja je uloga blockchaina u ovoj novoj industriji? Odgovor „za šta je blockchain dobar“ relativno je složen, budući da blockchain tehnologija može biti toliko svestrana. Pravi odgovor je da blockchain može poboljšati procese za sve, od prijevoza do zdravstvene zaštite.
Opisivanje blockchaina kao jednostavne „digitalne knjige“ čini to donekle lošom uslugom. Da bismo pokazali pravu korisnost blockchaina, proučit ćemo neke konkretne slučajeve upotrebe. Sad kad znate odgovor na „što je blockchain“, moći ćete vidjeti razne prednosti.
Inovacija u osnovi dolazi u obliku „vertikalne inovacije“ ili „horizontalne inovacije“. Vertikalne inovacije, iako radikalne, prvenstveno utječu na pojedinu industriju. Na primjer, to se moglo vidjeti otkrićem penicilina, izumom električne gitare ili turbo-napunjenih motora sa unutrašnjim sagorijevanjem.
Horizontalne inovacije, s druge strane, utječu na širok spektar industrija. Na primjer, ovo uključuje izum Interneta, električne energije ili čak savladavanje vatre.
Što je blockchain u zdravstvu?
Zdravstveni sektor je i dalje svima na umu, nakon izbijanja katastrofalne pandemije koronavirusa COVID-19 . Kao takvo, mnogima je postalo jasno da su zdravstveni sistemi širom svijeta pod ogromnim pritiskom. Blockchain bi mogao ublažiti velik dio administrativnog tereta koji sprečava zdravstvene radnike da se usredotoče na pacijente.
Pogotovo se zdravstveni sektor suočava s velikim izazovima s podacima. Štoviše, suočava se s ogromnim izazovima zbog kršenja podataka, IT-a i operativnih troškova, kao i pomoćnih funkcija, troškova osoblja i prevara sa osiguranjem.
Osim što oduzimaju puno vremena, to ujedno predstavlja i nepotrebne troškove koje bi zdravstvena industrija mogla smanjiti primjenom blockchain tehnologije.
To bi moglo pomoći u uklanjanju astronomske količine koja se globalno troši na zdravstvenu zaštitu svake godine. Čak i prije pandemije koronavirusa COVID-19, globalna godišnja zdravstvena potrošnja pratila se premašiti 8,73 biliona dolara u 2020. godini.
Većina bolnica je i dalje beznadno analogna u načinu na koji vodi evidenciju. Uglavnom koriste papir za bilježenje podataka o pacijentima i pohranu u fizičke ormariće. Iako su neke bolnice počele zalagati za elektroničke sisteme vođenja evidencije, oni su često nekompatibilni sa sistemima drugih bolnica.
Uz to, trenutno čak ne postoji ni univerzalni sistem za identifikaciju pacijenata. Postoji i pitanje povjerenja koje se odnosi na zdravstvene kartone. Primjena blockchain tehnologije u zdravstvenom sektoru mogla bi to riješiti i pomoći u izgradnji povjerenja među pacijentima, potrošačima i zdravstvenim ustanovama.
Konkretno, blockchain tehnologija u zdravstvenom sektoru mogla bi omogućiti liječnicima lak i siguran pristup informacijama o pacijentu. Štaviše, ovo bi bilo još sigurnije od načina na koji zdravstvene ustanove danas čuvaju medicinsku dokumentaciju.
Blockchain u prevozu
Drugi sektor koji bi mogao imati velike koristi od uvođenja blockchain tehnologije je sektor prijevoza. Zapravo, razne transportne kompanije širom svijeta već počinju primjenjivati blockchain tehnologiju u svoje poslovanje. Pa, što je blockchain u transportnom sektoru i za što je dobar?
Industrija transporta oslanja se na ogromnu količinu papira. U današnjem globaliziranom svijetu izuzetno je često slati nešto preko nacionalnih granica. Nadalje, potrošači očekuju da će ove pošiljke biti brze i bez grešaka.
Danas se većina transportnih kompanija oslanja na fizičke knjige da bi vodila evidenciju o pošiljkama. Međutim, blockchain tehnologija mogla bi ih zamijeniti jedinstvenim univerzalnim sustavom praćenja za transport. Štoviše, ovo bi moglo biti daleko superiornije od postojećih tehnika praćenja.
Na primjer, pametni ugovori mogu pojednostaviti carinjenje i kontrolne punktove i osigurati da se oni dogode bez ikakvih grešaka. Nadalje, mogli bi se integrirati senzori prometa i praćenja kako bi se paket pratio u stvarnom vremenu. Prirodno, blockchain tehnologija također može dramatično smanjiti potrebnu količinu administrativnog posla za transportne dužnosti.
Industrija transporta i špedicije samo će povećavati svoj značaj u narednim godinama. Štoviše, blockchain tehnologija mogla bi ga revolucionirati jačanjem odgovornosti, sljedivosti i transparentnosti.
U stvari, integracija blockchain rješenja u transportni sektor već je dugo prošla. To bi moglo dovesti do bržih isporuka, bržeg rješavanja sporova, smanjenja troškova i vremena obrade. Uz to, moglo bi omogućiti i praćenje unazad u lancu isporuke, koristeći digitalnu knjigu.
Što je blockchain u sektoru nekretnina?
Oni koji rade u nekretninama vjerojatno bi imali drugačiji odgovor na pitanje kakav bi blockchain mogao i trebao biti. Poznato je da je industrija nekretnina užurbani posao koji se u velikoj mjeri oslanja na papirologiju i dokumentaciju.
Slično kao u zdravstvu i transportu, ovo je nešto što bi sektor nekretnina mogao ublažiti blockchain tehnologijom. Zapravo, prodaja i kupnja domova „na blockchainu“ ima potencijal da dramatično transformira proces nekretnina.
Prvo i najvažnije, pohranjivanje svih podataka o kućama u digitalnu knjigu – tj. Blockchain – moglo bi povećati transparentnost. To bi stanarima, agentima za promet nekretninama i potencijalnim kupcima moglo pružiti nepromjenjivu „glavnu knjigu“ sa svim informacijama u vezi sa zgradom.
To bi, na primjer, moglo uključivati razne dokumente, kao i informacije o prošlim cijenama kuća, građevinskim radovima izvedenim u kući ili druge značajne informacije o zgradi. Kao takve, ove informacije mogle bi biti lako dostupne.
Štoviše, blockchain aplikacija za nekretnine može čak omogućiti prodavaču i kupcima izravan kontakt. Ovo bi moglo eliminirati posrednike i visoke stope provizija. Za vrhunsko blockchain iskustvo, kupnja bi se mogla dogoditi pametnim ugovorom – koji oslobađa sredstva samo kada se ispune uvjeti – i plaćenom u kriptovaluti.
Šta je blockchain u restoranskoj industriji?
Naš posljednji primjer ispituje aplikacije za blockchain tehnologiju u potpuno odvojenom sektoru od prethodnih – restoranskoj industriji. Restoranska industrija okrenuta je potrošačima i već ima puno podataka.
Lanac restorana mogao bi lokacijama pomoći da prate brojne transakcije u stvarnom vremenu. To ne samo da će ubrzati plaćanja, već bi moglo restoranima pružiti sveobuhvatnu knjigu kupovine i prodaje.
Štoviše, blockchain može pomoći restoranima da pronađu namirnice i hranu od dobavljača. Kao takvi, moguće je da restorani odmah prime obavijest ako nešto nije u redu s pošiljkom zaliha hrane.
Prema tome, restoran može riješiti pogođene namirnice na troškovno učinkovit način. To je u potpunoj suprotnosti sa trenutnom situacijom, gdje dobavljači ponekad moraju izdati opozive po cijeloj zemlji kako bi izbjegli katastrofe u sigurnosti hrane.
Nadalje, blockchain bi poljoprivrednicima mogao omogućiti da krajnjim kupcima izravno prikažu relevantne podatke o svojim robama. To znači da restorani mogu lako kupiti zalihe direktno od farmera, bez potrebe za posrednikom.
Sažetak blockchaina u stvarnom svijetu
Kako ova raščlamba objašnjava što je blockchain i pokazuje kako bi razne industrije mogle imati koristi od njega, čini se da je očito usvajanje blockchaina u porastu . Štoviše, gore spomenuti primjeri počinju samo ogrebati površinu onoga što je blockchain i što blockchain može biti.
Slijedom toga, gotovo svako može iskoristiti blockchain tehnologiju u svom vlastitom poslu. Odličan primjer za to je Masterclass o poslovnoj akademiji Ivan on Tech Academy . Šta čekaš?
Sviđa vam se ono što čitate?
Počnite raditi u industriji koja brzo raste. Počnite učiti blockchain zajedno sa naših 20 000+ učenika već danas.
Koristite kod kupona BLOG20 za 20% popusta.
Postanite danas certificirani za Blockchain Nije potrebno prethodno znanje!
Source : https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=en&tl=bs&u=https%3A%2F%2Facademy.ivanontech.com%2Fblog%2Fwhat-is-the-blockchain